آلفرد هیچکاک اسطوره تعلیق، صد و بیست ساله شد.

آلفرد هیچکاک بزرگترین کارگردان قرن بیستم است ... 

 Alfred Hitchcock 2

 

روایت خاص و شیوۀ منحصربه‌فردِ هیچکاک در کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی، از او اسطوره­ای ساخت که شاید تعداد معدودی مانند او در دنیای سینمای جهان وجود داشته باشند؛ کارگردانی که پس ازسال‌ها، مورد تحسین و ستایش سینمادوستان است و تبدیل به نمادی برای سینمای قرن بیستم شده است.

متولد 13آگوست ١٨٩٩ با نام کامل سِر آلفرد هیچکاک تا زمان درگذشت‌اش ۶٧ فیلم ساخت؛ کارگردانی محبوب با شخصیتی کاریزماتیک، پیشرو و شوخ‌طبع که بسیاری بر این باورند بزرگترین کارگردانِ برخاسته از بریتانیاست.

بدون شک هر یک از آثار او، چه فیلم‌های صامت‌اش در دهۀ ۱۹۲۰ و چه بزرگترین تولیدات‌اش در دهۀ ۱۹۳۰ پس از مهاجرت‌اش به هالیوود، تأثیر شگرفی بر کارگردانان زمانه خودش و همچنین فیلمسازان حال حاضر دنیا داشته است.

بیشتر بدانیم : کیارا فرانی در جشنواره فیلم ونیز

 

Alfred Hitchcock

 

هیچکاک استادِ ترکیب صدا و حرکات دوربین بود

و هیچ گاه برای ایجاد حس ترس تنها به موسیقی اکتفا نمی‌کرد. بسیاری از ما سکانس مشهور قتل در حمام در فیلم «روانی» (۱۹۶۰) را به خاطرداریم. نوعی حرکاتِ پی در پیِ دوربین و موسیقیِ شبیه به صداهای ممتدِ جیغ، این سکانس را تبدیل به یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین صحنه‌های ژانر وحشت کرده است.

 

Alfred Hitchcock 3

 

هنر هیچکاک در به تصویر کشیدن ترس و دلهره به شکلی رازآلود و معماگونه و غافلگیرکننده بود که تبدیل به شیوۀ منحصربه‌فرد این فیلمساز شد. شاید کسانی که فیلم «پرندگان» (۱۹۶۳) را به خاطر دارند، هنوز هم ترس و فوبیایی عجیب نسبت به پرندگان برایشان تداعی می‌شود.

 

بیشتر بدانیم : تعویق تاریخ فیلم   راه بازگشت   بِن افلک

 

Alfred Hitchcock 6

 

هیچکاک برای نقش‌آفرینی در فیلم‌هایش نیز شهرتی خاص پیدا کرد. او که در اکثر فیلم‌هایش بازی در نقش‌های فرعی را بر عهده می‌گرفت،

حضور افتخاری یا تک‌جلوه‌ای را که اکثرا بدون کلام است، در سینما باب کرد.

 

Alfred Hitchcock 7

این کارگردان انگلیسی کنترل خاصی روی تک‌تک عوامل صحنه داشت و بسیاری از بازیگران، رفتارهای عجیب او و غالبا شوخ طبعی‌اش را به خاطر می‌آورند. اما آنچه از هیچکاک به یادگار ماند، شیوۀ نو و بدیع او در به تصویر کشیدنِ یکی از پرطرفدارترین ژانرهای سینماست؛ شیوه‌ای که الهام‌بخش بسیاری از کارگردانان در سراسر دنیاست.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر