چرا ورزش انسان را جوان میکند؟

چرا ورزش انسان را جوان میکند؟

218ورزش تاثیر زیادی در جوانسازی ما دارد. حتی ورزش هایی که سبک و متوسط هستند نیز باعث جوانی می شوند پس اگر اهل ورزش هستید و دوست دارید سلامت و متناسب باشید، جوان ماندن هم یکی از علتهای ورزش کردن است به لیست فواید ورزش حتما این مورد را اضافه کنید، . کافیست که ادامه این مطلب رو بخوانید تا دیگر هرگز از ورزش کردن غافل نشوید بخاطر زیبایی خودتان هم که شده ورزش کنید. زیبایی فقط در آرایش ظاهری نیست
ورزش، قدرت بدنی رو افزایش می دهد
ورزش انرژی طبیعت و زندگی رو در مغز و بدن ما جاری می کند. در نتیجه، کارهای روزمره برای ما آسان تر شده و نیاز به تقلای کمتری داریم. درست مثل این می ماند که پوست انداخته باشیم و کارها رو با نیروی فردی که ده سال یا حتی بیست سال جوان تر است، به انجام برسانیم.

219ورزش باعث استحکام و درخشش پوست می شود
ورزش منظم باعث نرمی و انعطاف پذیری پوست می شود به گونه ای که یک فرد ۴۰ ساله، خصوصیات پوستی یک فرد که در دهه دوم یا سوم زندگی است (بیست سالگی به بعد) رو پیدا می کند. ورزش، ترکیباتی رو در بدن می سازد که روند پیری پوست رو کندتر می کنند. البته هنوز هم باید تحقیقات بیشتری در زمینه اثر ورزش بر ترکیب پوست انجام شود.

 

221ورزش باعث می شود که فرم صحیح بدن حفظ شود
با بالا رفتن سن، عضلات بدن تحلیل می روند و تراکم استخوان ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه شکل بدن ما دچار تغییر می شود. انجام ورزش های قدرتی که به عضله سازی و سلامت استخوان ها منجر می شود، به خصوص در ناحیه شکم، پهلوها و کمر و در طول ستون فقرات، به حفظ شکل صحیح بدن کمک می کند و لذا بدن دچار خمیدگی ناشی از افزایش سن نمی شود و سرحال تر دیده می شویم. همچنین، از نظر روحی هم در شرایط بهتری خواهیم بود و خمیدگی ناشی از نگرانی ها و افسردگی روحی در ما دیده نمی شود.

 

222ورزش، انعطاف پذیری رو افزایش می دهد
افزایش سن هم باعث می شود که از نظر روحی و فکری و هم از نظر جسمی و عضلات و مفاصل بدن دچار کاهش انعطاف شویم و احساس سفتی و خشکی و ضعف در بدن داشته باشیم. ورزش و به خصوص ورزش هایی مثل یوگا و پیلاتس، به بدن انعطاف می دهند.

223


ورزش، خلق و خوی ما رو بهبود می بخشد
حتماً شنیده اید که ورزش و به ویژه ورزش هایی که باعث می شوند عرق زیادی بریزیم (مثل ورزش کاردیو)، در بهبودی خلق و خوی ما نقش دارند. علت این امر ترشح اندروفین در بدن است. اندروفین نوعی ماده شیمیایی است که مانند یک مسکن طبیعی عمل می نماید و وقتی که بدن در حال فعالیت باشد، ترشح اون افزایش پیدا می کند. همچنین، ترشح سایر انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین که در ایجاد حس خوشی و لذت نقش دارند نیز در بدن افزایش می یابد.

 

224ورزش به ما کمک می کند تا خواب بهتر و با کیفیت تری داشته باشیم
خواب راحت، سرچشمه جوانی است و ورزش به ما کمک می کند که به این سرچشمه دست پیدا کنیم. ورزش منظم به ما کمک می کند که راحت تر به خواب برویم و خواب ما سطحی نباشد و مرحله عمیق خواب (یعنی مرحله REM) رو تجربه کنیم. خواب راحت موجب می شود که تمام سیستم بدن عملکرد بهتری داشته باشند و استرس رو در بدن کاهش می دهد. اگر هفته ای حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید، کیفیت خواب شما تا ۶۵٪ بهبود پیدا می کند.
و اما دلایل جالب تری در رابطه با اثر ورزش بر روی جوانسازی ما وجود دارند که در پست بعدی “نکات ورزشی” درباره اونها صحبت می کنیم. پیشنهاد می کنیم که پست بعدی نکات ورزشی رو از دست ندهید.

 

225ورزش، متابولیسم رو بالا نگه می دارد
با بالا رفتن سن، متابولیسم ما به طور طبیعی کندتر می شود. به همین دلیل هم کاهش وزن با افزایش سن، سخت تر می شود. خوشبختانه، انجام ورزش منظم به ما کمک می کند تا از کندی متابولیسم جلوگیری کرده و وزن رو در حد مناسب و سالم نگه داریم.
ورزش های قدرتی و استفاده از دمبل و وزنه به عضله سازی کمک می کنند. عضلات هم به نوبه خود، متابولیسم رو افزایش می دهند. هر قدر که تراکم بافت عضلانی بیشتر باشد، انرژی بیشتری هم سوزانده می شود و حتی با پایان ورزش و در ساعات بعد از ورزش هم متابولیسم رو بالا نگه می دارد.

 

226


ورزش، پیری سلولی رو به تعویق می اندازد
ورزش کردن فقط باعث احساس جوانی نمی شود بلکه در حقیقت، فرایند پیری رو در کروموزم های سلول ها به تعویق می اندازد. در انتهای کروموزوم ها بخشی به نام تلومر وجود دارد که با بالا رفتن سن، کوتاه تر می شود. بلندتر بودن تلومر با طول عمر بیشتر در ارتباط است. انجام ورزش منظم به افزایش طول تلومرها منجر می شود. بنابراین، به نظر می رسد که ورزش از این طریق نیز به افزایش طول عمر کمک می کند. شاید ورزش نتواند تضمین صد در صد برای طول عمر زیاد باشد اما مسلماً کیفیت زندگی رو بهبود می بخشد.

227


ورزش، چربی ناحیه شکم رو کاهش می دهد
با نزدیک شدن به میانسالی، چربی که معمولاً در ناحیه ران و باسن تجمع پیدا می کرد، در شکم، نمود بیشتری پیدا می کند (به خصوص بعد از یائسگی). چربی اضافی ناحیه شکم، خطرناک ترین بافت چربی در بدن است زیرا خطر بروز بیماری های مزمن مثل دیابت و بیماری های قلبی رو افزایش می دهد.
انجام ورزش هوازی منظم، چربی ناحیه شکم رو کاهش می دهد. تحقیقات دانشگاه Duke در سال ۲۰۱۱ نشان داد که ورزش هوازی بیش از ورزش قدرتی در کاهش چربی ناحیه شکم نقش دارد.

228


ورزش، استرس رو از بین می برد
دویدن در محیط باز و پیاده روی در طبیعت، نگرانی ها و اضطراب رو کاهش می دهد. ورزش کردن باعث می شود که ترشح هورمون اندروفین در بدن افزایش پیدا کند. افزایش این هورمون، اظطراب رو کاهش می دهد. ورزش های ملایم تر مثل یوگا و تایی چی هم علاوه بر اثرات مفید جسمی که دارند، باعث آرامش اعصاب می شوند. تمرکز بر روی لحظه حال و بر روی تنفس و ضربان قلب، استرس رو به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

 

229ورزش، حافظه رو تقویت می کند
با افزایش سن، حافظه دچار افت می شود. ورزش هوازی منظم، اندازه هیپوکمپوس مغز رو که با حافظه در ارتباط است، افزایش می دهد. همچنین، ورزش به تیزتر شدن مهارت های مغزی کمک می کند. اگر احساس می کنید که حافظه تون دچار افت شده است، از همین امروز ورزش رو شروع کنید.

230


ورزش، توانایی قلب رو افزایش می دهد
قلب هم مانند تمام عضلات بدن، در صورت بی تحرک بودن، دچار ضعف و سستی می شود. در نتیجه برای خونرسانی به کل بدن، مجبور است که زحمت بیشتری رو متحمل شود. این مسأله باعث بروز استرس، خستگی و از نفس افتادگی می شود. انجام ورزش،‌ حتی اگر در حد یک ورزش متوسط باشد (مثلاً پیاده روی سریع به مدت نیم ساعت)، قلب رو تقویت کرده و اکسیژن رسانی به تمام بدن رو بهبود می بخشد. لذا احساس خستگی ناشی از کمبود اکسیژن رو از بین می برد.

231


ورزش از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند
فواید ورزش برای قلب به خونرسانی بهتر و حس سرزندگی و شادابی محدود نمی شود. ورزش منظم، خطر مشکلات قلبی رو که احتمال بروز اونها با بالا رفتن سن، افزایش می یابد، کمتر می کند. مثلاً مانع از افزایش فشار خون، بالا رفتن تری گلیسرید خون و چربی های مضر که سرخرگ ها رو مسدود می کنند، می شود. علاوه بر این، ورزش به افزایش کلسترول خوب (HDL) کمک نموده و بدین ترتیب هم از ما در برابر بروز بیماری های قلبی – عروقی محافظت می کند.

232


ورزش، جریان خون رو بهبود می بخشد
افزایش سن، فقط بر روی انعطاف پذیری مفاصل تأثیر نمی گذارد بلکه انعطاف پذیری رگ های خونی رو هم کاهش می دهد. در نتیجه، رگ ها نمی توانند به راحتی قبل، منبسط و منقبض شده و خون حاوی اکسیژن رو به بخش هایی از بدن که بیشترین نیاز رو به اکسیژن دارند (مثل مغز، قلب و عضلات)، برسانند. این مسأله منجر به افزایش فشار خون می شود و قلب مجبور است که با سختی بیشتری به پمپ کردن خون بپردازد. ورزش فشار خون رو کاهش داده و گردش خون رو بهبود می بخشد. حتی انجام ورزش های کششی ساده مثل حرکات یوگا، پیلاتس یا هر حرکت کششی دیگر، به افزایش انعطاف رگ های خونی کمک می کند.
مهم نیست که تا کنون چند بهار رو پشت سر گذاشته اید، از همین امروز ورزش رو شروع کنید تا هیچ کس متوجه سن واقعی شما نشود و همه از شما راز جوان ماندن تون رو بپرسند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر