ویژگی های اساسی یک والد خوب چیست؟

چگونه برای فرزندمان پدر و مادر خوبی باشیم؟

 

 

Good Parent Characteristics 00

 


به گفته نویسنده و استاد روانشناسی دانشگاه تمپل، لورنس استینبرگ، یک والد موفق کسی است که کودک را در داشتن صفاتی همچون صداقت، همدلی، کنترل نفس، اعتماد به نفس، همکاری، نشاط و مهربانی کمک کند و انگیزه لازم برای رسیدن به این صفات را در او ایجاد کند. همچنین یک والد خوب از کودک در برابر مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب و رفتارهای ضد اجتماعی که خطر سو مصرف مواد را افزایش می دهند، محافظت می کند.

 

 

Good Parent Characteristics 01

 


1. والدین مهربان و عاشق

مطالعه ای بر روی۲۰۰۰ والد در سال ۲۰۱۰ نشان داد که، والدینی که درعین راهنمایی فرزندانشان با آنها مهربان نیز هستند، کودکان شادتری دارند. والدینی که با فرزندانشان با محبت و عشق رفتار می کنند، ترجیح می دهند به جای قضاوت و سرزنش فرزندانشان، به آنها احترام گذاشته و تشویقشان کنند. آن ها به طور مداوم محبت و عشق خود را نسبت به فرزندانشان، هم به صورت کلامی و هم از طریق رفتار ابراز می کنند. یک والد خوب همیشه به جای انتقاد و سرزنش، بر نقاط مثبت کودک تاکید می کند و موجب ایجاد عزت نفس در فرزندش می شود. اوکوچک ترین موفقیت فرزندش را به سرعت تعریف و تمجید می کند. به طور مثال از فرزندش به خاطر تمیزکردن اتاق بدون این که از او خواسته شود، اظهار خوشحالی می کند و یا از این که فرزندش یک تیم ورزشی تشکیل داده اظهار خوشحالی و غرور می کند.

 

بیشتر بدانیم: راز یک روز باور نکردنی

 

 

Good Parent Characteristics 02

 


2. والدین دارای مهارت ارتباطی بالا

والدینی که درارای مهارت های ارتباطی بالایی هستند، به تمام زمینه های زندگی فرزند خود توجه نشان می دهند و همیشه برای او در دسترس هستند. آن ها به جای اینکه به کودک برای انجام کارها دستور دهند، به او احترام گذاشته و با بیان دلیل از او کاری را می خواهند انجام دهد. یک والد با مهارت ارتباطی بالا کودک خود را تشویق می کند تا احساسات خود را بیان کند و سپس به حرف های او گوش می دهد و سعی در درک احساسات او دارد. یک شنونده خوب و علاقه مند باعث می شود که طرف مقابل احساس کند، عقاید و احساسات او دارای ارزش زیادی است. به جای این که فرزندتان را با گفتن "تو اشتباه می کنی" تحقیر کنید، همدلی خود را با گفتن این جمله "من می توانم درک کنم که چرا خواهر کوچکت تو را ناراحت کرده است" یا " متاسفم که بهترین دوستت، تو را اینقدر عصبانی کرده است" همدلی خود را به او نشان دهید.

 

 

Good Parent Characteristics 03

 


3. والدین با توانایی مدیریت استرس

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک والد خوب توانایی مدیریت استرس و خشم است. فرزندانی که دارای چنین والدینی هستند، می توانند به راحتی خود را با شرایط تطبیق دهند. کودکان اغلب در برخورد با شرایط استرس زا رفتاروالدین خود را الگو قرار می دهند. نمونه ضعیفی از مدیریت استرس را در والدینی که به محض رسیدن به خانه، از مشکلات کار خود می گویند و یا ازرئیسشان شکایت می کنند، از ادبیات بد استفاده می کنند و یا ناراحتی هایشان را بر سر فرزندان خود خالی می کنند، می توان دید. اگر والدین قادر به کنار آمدن با استرس نباشند، باعث می شود که بچه هایشان احساس نگرانی و نا امنی کنند. اما اگر کودک شما ببیند که چطور می توانید احساسات خود را در شرایط خاص مدیریت کنید، او نیز روش شما را دنبال خواهد کرد و یاد خواهد گرفت که چگونه استرس خود را کنترل کند.

 

بیشتر بدانیم: چهار گام ساده برای مقابله با استرس

 

 

Good Parent Characteristics 04 

 


4. احترام گذاشتن به استقلال فردی

شورش و سرکشی به موقع بخش سالمی از تلاش کودک برای توسعه استقلال خود است. والدینی که می خواهند فرزندانشان دارای استقلال شخصیتی باشند، به جای سرکوب کودک حس استقلال را در او پرورش می دهند. آن ها به جای دیکته کردن قواعد و قوانین به کودک، او را در وضع قوانین و رعایت آنها شرکت می دهند. براساس گزارش وب سایت سلامت کودک، کودکانی که مجاز به شرکت در تصمیم گیری ها هستند انگیزه بیشتری برای اجرای آن ها دارند. اگر کودک شما از بازی کردن دست برنمی دارد و به رختخواب نمی رود، می توانید به او بگویید: " می توانی ۱۵ دقیقه بیشتر بازی کنید، اما بعد از آن دیگر وقت خواب است. " . بیان این جمله نشان می دهد که شما به نیاز او به بازی احترام می گذارید، اما همچنان محدودیت هایی را ایجاد می کنید.

 

 

Good Parent Characteristics 05

 


5. والدین با الگوی رفتاری مناسب

داشتن الگوی رفتاری مناسب، خیلی بیشتر از تربیت منضبط و سخت گیرانه در پرورش کودکان سالم موثر خواهد بود. کودکان از طریق مشاهده، رفتار والدین خود فرا گرفته و از آنها تقلید می کنند. زمانی که آن ها می بینند  والدینشان در شرایط مختلف کنترل خود را از دست می دهند، احساس امنیت کمتری می کنند. آن ها ممکن است سعی کنند درگیری ها را با جنگ و بحث کردن حل کنند، درست مثل پدر و مادرشان. اما والدینی که قادر هستند اختلافات خود را به جای بحث های تند از طریق بحث های آرام حل کنند، به الگوی سالم برای فرزندانشان تبدیل می شوند. اگر دوست دارید کودک شما در آینده دارای خصوصیاتی همچون مهربانی، شفقت، صداقت، شکیبایی و عشق بی قید و شرط و...  باشند، ابتدا  این خصوصیات را در خود تقویت کنید.

 

بیشتر بدانیم: مدیتیشن همراه با آروماتراپی

 

 

منبع : www.livestrong.com
این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطالب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر