قارچ شیتاکه دومین قارچ محبوب در جهان

قارچ شیتاکه دومین قارچ محبوب در جهان

قارچ شیتاکه دومین قارچ محبوب در جهان است که دارای خواص ضد ویروسی،ضد باکتری و ضد قارچ می باشد.قارچ شیتاکه یکی از انواع قارچ ها است که چینی ها از حدود 6 هزار سال پیش تا کنون از آن استفاده می کردند. در کشورهای شرق آسیا مانند چین، کره، ژاپن و تایوان این قارچ به عنوان نمادی برای طول عمر شناخته می شود. نام شیتاکه (شی تاکه) از زبان ژاپنی منشا گرفته است. «شی» نام چوب درختی است که این قارچ بر روی آن رشد می کند؛ و «تاکه» هم به معنی قارچ می باشد. این قارچ با نام «قارچ جنگل های سیاه» نیز شهرت دارد و در جنگل های کشور آلمان رشد می نماید.
با خواندن فهرست زیر از مزایای این قارچ محبوب بیشتر بدانید.

 

Shiitake 007

 

تناسب اندام و مبارزه با چاقی


مزایای قارچ شیتاکه با توانایی کمک به مبارزه با چاقی آغاز می شود. این به خاطر اجزای خاصی است که قارچ شیتیکا مانند اریتادین و بتا گلوکان دارد.این اجزاء در جو چاودار و جو نیز وجود دارند و دارای اثرات هیپولیزیدمی هستند. این به این معنی است که می توانند به کاهش چربی کمک کنند.علاوه بر این بتاگلوکان باعث افزایش احساس سیری می شود و همچنین باعث تاخیر در جذب مواد غذایی و کاهش میزان چربی در بدن خواهد شد.هر 72 گرم (نصف فنجان) از قارچ شیتاکه پخته، دارای 1/13 گرم پروتئین، 10/43 گرم کربوهیدرات، 0/16 گرم چربی، 1/52 گرم فیبر و 60/40 کالری انرژی است. این اطلاعات نشان می دهد که این نوع قارچ چربی و کالری کمی دارد و برای رژیم های کاهش وزن پیشنهاد خوبی می باشد.

 

 

Shiitake 008

بهبود عملکرد سیستم ایمنی


در سال 2015 نتایج مطالعه بر روی این قارچ در مجله کالج تغذیه امریکا منتشر شد.این مطالعات نشان می دهد که مصرف قارچ شیتاکه به بهبود عملکرد سلول های بنیادی و همچنین ایمنی روده کمک می کند. علاوه بر این محققان کاهش التهاب را با توجه به مصرف قارچ مشاهده کردند.

 

Shiitake 006

 

اثرات ضد سرطانی


حدود 100 ترکیب متفاوت در قارچ شیتاکه وجود دارد که باعث اثرات ضد سرطانی در آن می شود. تحقیقات نشان می دهد که لنتینان در شیتاکه به بهبود کروموزوم آسیب دیده ناشی از درمان ضد سرطان کمک می کند. علاوه بر این، این قارچ ها نیز ممکن است به مبارزه با سلول های سرطانی کمک کنند.مطالعات نشان می دهد مصرف مداوم قارچ شیتاکه باعث پیشگیری از انواع سرطان ها بالاخص سرطان کولون،سرطان پروستات و سرطان سینه می شود .

 

 

Shiitake 004

 

کاهش بیماری های قلبی عروقی


قارچ شیتاکه به علت دارا بودن بتاگلوکان باعث کاهش کلسترول خون می شود. در نتیجه کلسترول در بدن تجمع نمی یابد و احتمال تشکیل پلاک های آترواسکلروزی کاهش یافته و احتمال ایجاد گرفتگی عروق و سکته کم می شود.همچنین ماده کاهنده کلسترول به نام اریتادنین یا لنتیناسین نیز در این قارچ وجود دارد. ارگوتیونین که ماده ای شبه اسید آمینه است، به فراوانی در این قارچ یافت می شود و ارزش غذایی این قارچ را افزایش می دهد.

 

 

Shiitake 001

 

خواص ضد باکتری


مطالعاتی در سال 2011 نشان داد که قارچ شیتاکه دارای خواص ضد میکروبی و موثر در بهبود آبسه و آماس لثه دارد.در واقع، این خواص قادر به کاهش تعدادی از موجودات بیماری زا بدون تاثیر بر ارگانیسم های مرتبط با سلامت است.کلرهگزیدین موجود در دهان شویه های رایج علاوه بر از بین بردن باکتری های مضر،باکتری های مفید را هم از بین می برند که قارچ شیتاکه این مشکل را نیز برطرف خواهد کرد.

 

 

Shiitake 003

 

افزایش انرژی و عملکرد مغز


مزایای قارچ شیتاکه شامل تقویت انرژی شما نیز می شود. این به خاطر محتوای ویتامین B است.قارچ شیتاکه منبع عالی از ویتامینB5 ، ویتامین B2، ویتامینB3 ،ویتامین B6 و ویتامین B9 است.ویتامین های B می توانند به تعادل هورمون ها و همچنین بهبود عملکرد مغز کمک کنند .

 

 

Shiitake 005

 

منبع خوب ویتامین D


از مزایای دیگر قارچ شیتاکه دارا بودن دوز خوبی از ویتامین D است.ویتامین D برای سلامتی استخوان ها و همچنین برای کاهش خطر بیماری های متعدد بسیار مهم است. به عنوان مثال، ویتامین D می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های خود ایمنی و برخی انواع سرطان کمک کند. علاوه بر این، برای جذب و متابولیسم کلسیم و فسفر نیز اهمیت دارد.

 

 

Shiitake 002

 

ارتقاء سلامت پوست


قارچ شیتاکه منبع عالی از سلنیوم،مس و منیزیم است.اگر سلنیوم همراه با ویتامین A و E مصرف کنید، می توانید شدت آکنه را کاهش دهید.پس برای مبارزه با آکنه، مقدار زیادی قارچ شیتاکه و سایر مواد غذایی حاوی ویتامین A و ویتامین E مصرف کنید.

 

ترجمه و گردآوری : آزاده آریاپور

این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطاب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر