نقش ژن ها در پیر شدن یا جوان ماندن

اکنون دانشمندان ژنی را کشف کرده‌اند که در پیر شدن یا جوان ماندن نقش دارد.

 

 سن و سال ‌آدم‌ها روی پیشانی‌شان نوشته نشده و بعضی جوان‌تر از سن واقعی خود و برخی نیز مسن‌تر به نظر می‌رسند.

 

Age Of People 5

 

توصیه‌های مختلف برای جوان ماندن بسیارند مثل اینکه آب زیاد بنوشید، بروکلی بخورید، ماهی را فراموش نکنید. اگر می‌خواهید جوان بمانید، سری به آشپزخانه هنرپیشه‌های سینما بزنید، روزانه چند دقیقه ژیمناستیک مخصوص صورت انجام دهید و فهرست سرم و کرم و ویتامین‌های معجزه‌گر نیز تمامی ندارد.

 

با این حال تحقیقات نشان داده‌اند که حتی اگر همه این عوامل به علاوه نحوه زندگی و برخورداری از امکانات بهداشت و سلامت در جوان ماندن فرد موثر باشند، اما نقش ژن‌ها را نمی‌توان فراموش کرد. با این همه هنوز این سوال سرجایش باقی است که چه میزان از کدام ژن‌ها در پیر شدن سریع یا جوان ماندن طولانی ‌دخیل‌ هستند.

 

 

Age Of People 1

 

به گزارش دویچه‌وله،‌ تیم متخصصان دانشگاه اراسموس در شهر روتردام رد یکی از این ژن‌ها را پیدا کرده است. روش کار آن‌ها این بوده است که 2700 فرد مسن را انتخاب کرده‌اند و بسته به این که چقدر از سن‌شان پیرتر یا جوان‌تر به نظر می‌رسند، مجموعه‌ای از ژن‌هایی که تصور می‌شد در این رابطه نقش دارند را مورد آزمایش قرار داده‌اند.

 

آن‌ها در مجله علمی Current Biology درباره نتیجه این مطالعات نوشته‌اند که یکی از سرنخ‌ها را در ژن MC1R یافته‌اند. بسته به نوع این ژن افراد تا دو سال مسن‌تر به نظر می‌رسیده‌اند. این ژن در رنگ مو و پوست و ایجاد شدن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست و احتمالا در پروسه ترمیم سلول‌های بدن نیز نقش ایفا می‌کند.

 عجیب ترین روش های جوانسازی پوست

 

Age Of People 3

 

روی انواع مواد آرایشی و غذایی برای زیبایی تبلیغات وسیعی می‌شود، اما نقش ژن‌ها هنوز به روشنی در جوان‌ ماندن روشن نشده است.

 

پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که این ژن در پروسه پیر شدن یا جوان ماندن فرد دقیقا چگونه عمل می‌کند. «مانفرد کایزر» رئیس این پروژه تحقیقاتی می‌گوید که هدف این تحقیقات صرفا موضوع زیبایی نیست، بلکه در عمل نشان داده ‌شده است افرادی که در چهره پیرتر به نظر می‌رسند، عمدتا بدنی بیمارتر نیز دارند. این تحقیقات روی این که کدام ژن‌ها و به چه صورت در پیر شدن نقش ایفا می‌کنند، می‌تواند گامی برای سالم ماندن طولانی‌تر افراد نیز باشد.

 

 

Age Of People 2

 

او می‌گوید موضوع به ژن MC1R محدود نمی‌شود و قطعا یک گروه از ژن‌های مختلف در این رابطه سهم دارند. این بررسی هنوز در ابتدای کار است و به بسیاری سوال‌ها نمی‌تواند پاسخ دهد. منبع مالی این تحقیق شرکت هلندی، انگلیسی Unilever است که محصولات غذایی و آرایشی تولید می‌کند. البته مانفرد کایزر می‌گوید که تا استفاده از نتیجه تحقیقات آن‌ها در مواد آرایشی هنوز راه بسیار درازی در پیش است. قدم بعدی یافتن ژن‌های دیگر است که در پیر شدن دخیل‌اند و یافتن این که آن‌ها دقیقا چه کاری در بدن انجام می‌دهند.

 

این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطالب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر