6 مسیر ساده جوان شدن

6 مسیر ساده جوان شدن

257

 

 

استفاده از کرم های متفاوت، رنگ کردن موی سر و... راهکارهای موقت برای جوان سازی است. اما راهکارهایی هم وجود دارد که از طریق آن می توانیم روند پیری را کند کنیم.

روند پیری در تمام اندام ها و اعضا حتی ابعاد میکروسکوپی داخل بدن، رخ می دهد. استفاده از کرم های متفاوت، رنگ کردن موی سر و... راهکارهای موقت برای جوان سازی است. اما راهکارهایی هم وجود دارد که از طریق آن می توانیم روند پیری را کند کنیم.

 

 

258


تقسیم سلول ها را بهتر بشناسید

تقسیم سلول ها برای جایگزین کردن سلول های جدید با سلول های قدیمی ضروری است. در این روند، تلومرز مانع از فرسودگی DNA سلولی هنگام تکثیر سلول ها می شود و میتوکندری نیز انرژی تولید و به بدن کمک می کند تا تکثیر سلول انجام شود.

 

267


تقویت تغذیه

سرماخوردگی که در دوره کودکی ظرف چند روز برطرف می شود، در میانسالی باعث می شود یک هفته کامل در رختخواب بمانید زیرا سیستم ایمنی در حال پیر شدن است. با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی ضعیف می شود زیرا سلول های T ما در حال پیر شدن است. در نتیجه به سرماخوردگی، سرطان و... مستعدتر می شویم. این افت عملکرد سلول های T با مولکولی به نام P38MAPK ارتباط داده شده است. با کاهش و توقف این توانایی سلول های T عملکرد میتوکندری افزایش می یابد. خبر خوب این است که P38MAPK از طریق میزان کم مواد مغذی فعال می شود. در نتیجه محققان به این نتیجه رسیده اند که روند پیری با غذایی که می خوریم، ارتباط دارد.

 

259

 


ورزش

ورزش تنها یک نسخه عالی برای رفع مشکلات جسمی نیست بلکه می تواند شروع جوانی هم باشد. محققان دریافته اند، برنامه غذایی نامناسب نه تنها روند پیری سلولی را تسریع می کند بلکه از آسیب دیدگی سلولی نیز پیشگیری نمی کند. ورزش تعداد میتوکندری و فعالیت متابولیکی آنها را افزایش می دهد.

 

262

 


کاهش وزن

کاهش وزن تاثیر زیادی روی سلول می گذارد. چاقی مفرط، اثر نامطلوبی روی سلامت دارد و باعث پیری زودرس و کاهش طول عمر می شود. اما با کاهش وزن طول تلومرز افزایش می یابد.

 

264


مدیتیشن

مدیتیشن منظم باعث کاهش ۱۷ درصدی استرس می شود. از بین بردن استرس گام مهمی در مقابله با روند پیری است زیرا استرس مانند ماده شیمیایی بنزین یا دود سیگار سمی است. علاوه بر آن مدیتیشن باعث طولانی شدن تلومرز نیز می شود.

 

265


گیاهان دارویی مصرف کنید

برخی پزشکان، گیاهانی مانند ژینکوبیلبوا را برای سلامتی تلومرزها توصیه می کنند.

 

 

266


بایستید

برای محافظت از تلومرزها از جای خود بلند شوید. محققان دریافته اند، هرچه زمان کوتاه تری بنشینید تلومرزها نیز عمر طولانی تری می کنند. در واقع برای محافظت از تلومرزها ایستادن از ورزش کردن مهم تر است. بنابراین کارهایی مانند تماشای برنامه تلویزیون، بررسی ایمیل، تماس گرفتن با دوست را می توان ایستاده انجام داد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر