مجله اکســیر افقی

مزایا و تاثیرات مثبت باغبانی بر سلامت جسم و روان

مزایا و تاثیرات مثبت باغبانی بر سلامت جسم و روان

 

 

Gardening00

 


باغبانی برای سلامت جسم و روان مفید است. مطالعات نشان داده اند که مزایای سلامت روان باغبانی گسترده است. مطالعات نشان داده اند که مزایای سلامت روان باغبانی گسترده است. باغبانی کردن به طور منظم نه تنها می تواند باعث کاهش مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب شود، بلکه می تواند باعث کاهش استرس و مبارزه با فشار خون بالا و همچنین بهبود کلی آمادگی جسمانی شود. بنابراین بیائید بدانیم که چگونه سر و کار داشتن با گیاهان، هرس کردن علف های هرزو کاشت نهال در ما این چنین احساس خوبی ایجاد می کند؟

 

 

Gardening01

 


1.پرورش گیاه باعث برانگیختن احساس مسئولیت در ما می شود


داشتن یک چیز زنده برای مراقبت به ما احساس مسئولیت می دهد. اگر ما گیاهمان را هرس نکنیم ، به آن آب و نور کافی ندهیم مطمئنا گیاهمان از بین خواهد رفت. همین مساله باعث ایجاد احساس مسئولیت در ما می شود و این حس مسئولیت برای افراد مبتلا به مسائل مربوط به روان مفید است، زیرا به آنها هدف و حس ارزش می دهد.

 

 

Gardening02

 


2.باغبانی ما را به طبیعت متصل می کند


در جهان امروز که شهرنشینی و تکنولوژی به طور فزایندهای در حال افزایش است، ارتباط مجدد با طبیعت میتواند تأثیر زیادی بر سلامت روان داشته باشد. مطالعات نشان داده اند که گذراندن وقت در فضاهای سبز به مردم کمک می کند تا به آرامش برسند. همچنین باعث ایجاد حس یگانگی با طبیعت و جهان می شود و از احساس در خود فرو رفتگی و انزوا که موجب بدتر شدن مسائل روانی می شود جلوگیری می کند.

 

 

Gardening03

 


3.گیاهان ما را قضاوت نمی کنند


برای کسانی با شرایطی مانند اضطراب یا پارانوایی ، رفتن به محیط های اجتماعی می تواند ترسناک باشد. اما گذراندن وقت در باغ و با گیاهان این طور نیست. گیاهان را می توان بدون هیچ گونه قضاوت شدن پرورش داد و مراقبت کرد. نگهداری از گیاهان می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس را بهبود بخشد.

 

 

Gardening04

 


4.باغبانی ورزشی عالی است


تحقیقات نشان می دهد که یک جلسه باغبانی سه تا چهار ساعته می تواند به اندازه یک ساعت ورزش در سالن بدنسازی کالری بسوزاند. ورزش باعث آزادسازی اندورفین ( هورمون شادی ) می شود که باعث ایجاد احساس رضایت و آرامش می شود. ورزش منظم ثابت شده است که برای طیف گسترده ای از مسائل بهداشت روانی سودمند است و می تواند به بهبود جنبه های دیگر زندگی ما از جمله کمک به خواب بهتر و یا بهبود کاهش وزن، کمک کند که این مساله عزت نفس را نیز افزایش می دهد.

 

 

 Gardening05

 


5.باغبانی نوعی درمان است


زمانی که مامشغول باغبانی هستیم ذهنمان به جای نگرانی در مورد صورتحسابها، کارها یا تنش های روزمره زندگی، بر روی کاراهایی همچون هرس کردن،بذرباشی، قلمه زدن تمرکز دارد. تمرکز بر روی یک کار فیزیکی بسیار مفید است، زیرا ذهن ما را از چیزهایی که ممکن است باعث نگرانی و استرس شوند، دور نگه می دارد.

 

 

Gardening06

 


6.باغبانی موجب می شود در لحظه زندگی کنیم


هنگامی که یک فرد به شدت بر گذشته تمرکز می کند یا زمان زیادی را صرف نگرانی در مورد آینده می کند اضطراب تشدید می شود. بودن درکنار چرخه طبیعت همیشه در حال تغییر موجب ایجاد حس قد دانی هر روزه در ما می شود و کمک می کند که " در لحظه " زندگی کنیم. باغبانی به ما کمک می کند تا بیشتر با تغییرات فصلی همراه شویم.

 

 

Gardening07

 


7.باغبانی یک راه خوب برای خنثی کردن خستگی ها و ناکامی های روزمره


اگر روز بدی را در محل کار داشتید یک بیلچه بردارید و مشغول به بیل زنی شوید یا قیچی هرس را بردارید و علف های هرزی را که در گوشه و کنار پنهان شدند بچینید. این قبیل کارها در باغبانی راه های عالی برای خنثی کردن خشم هستند. با این کار هم از پرورش گیاهان هرز جلوگیری کرده اید و هم خود را آرام کردید.

 

 

Gardening08

 

 

8.باغبانی باعث ایجاد احساس کنترل در امور و رضایت مندی می شود


اگر احساس میکنید همه چیز در زنگی از کنترل شما خارج شده است، باغبانی می تواند به شما کمک کند. در حالی که شما قادر نیستید بعضی از امور زندگی را به دلخواه خود کنترل کنید، می توانید تصمیم بگیرید که کدام گیاه را در کجا قرار دهید. زمانی که دیگر جنبه های زندگی شما به طور کامل برنامه ریزی نمی شود، رضایت مندی حاصل از یک باغ منظم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

#باغبانی #سلامتی #طبیعت #اکسیر #جوانی

 

سایت مرجع :  www.capitalgardens.co.uk
مترجم و گردآورنده:  آزاده آریاپور
این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطالب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر