گانودرما اکسیر شگفت انگیز جوانی

گانودرما اکسیر شگفت انگیز جوانی

288
 قارچ گانودرما به عنوان قارچ شناخته شده از نظر تاریخی و باستانی، دارای سابقه طولانی بیش از 4000سال به ویژه در مشرق زمین است.این قارج در میان اقوام و ملل مختلف به عنوان سمبلی از بخت و اقبال و طالع خوش، صحت و سلامت عمر، توان و نیرو، حیات و جاودانگی مطرح بوده است. در برخی از فرهنگ ها نیز از این قارچ به عنوان جادوگری افسانه ای که توان درمان امراض گوناگون را دارد یاد شده است. اسنادی در اختیار است که نشان می دهد از زمان پادشاهان سلسله یوآن در چین در 1300 سال قبل از میلاد مسیح، تصاویر این قارچ به عنوان سمبل حیات جادوانه در نقاشی ها، حکاکی ها، نقوش فرش و تابلوها، جواهرات و لوازم آرایشی و تزئینی زنان، ظروف عطر و بسیاری آثار هنری دیگر مورد استفاده قرار گرفنه است
این قارچ بدلیل خواص درمانی متعدد به عنوان بهترین قارچ دارویی در جهان لقب گرفته است. قارچ گانودرما توسط کشورهای آسیایی چون چین، ژاپن و کره به دنیا معرفی شد.

286

 

نام محلي اين قارچ در چين، لينگ زي؛ در ژاپن، رشي و در کره، يونگ زهي مي باشد. چيني ها معتقدند که اين قارچ نماد
زندگي شاد، شانس، سلامتي و طول عمر و حتي جاودانگي است. اين قارچ در طب سنتي جهت درمان بي خوابي، تنگي نفس،
تقويت حافظه، بيماري هاي کليه و کبد، ورم مفاصل، آسم مورد استفاده قرار مي گيرد. گانودرما داراي مواد فعال بيولوژيک مانند
انواع استرول ها، پروتيين ها، پلي ساکاريد ها، تري ترپنوئيد ها و ملانين مي باشد که پلي ساکاريد ها و تري ترپنوئيدهاي آن به علت دارا
بودن خاصيت ضد سرطاني از اهميت قابل توجهي برخوردار هستند. اسپور اين قارچ نيز علاوه بر اندام بارده و ميسليوم داراي
ترکيبات فعال با خاصيت درماني مي باشد. طي چند دهه اخير تحقيقات فراواني برروي اثرات درماني و شناسايي ترکيبات شيميايي
اين قارچ دارويي ارزشمند در جهان صورت گرفته است. در اين مقاله مروري به بررسي آخرين يافته هاي محققين در مورد اثرات
بيولوژيک و دارويي اين قارچ پرداخته و ترکيبات گزارش شده از آن را معرفي مي نماييم.

 

287

 

چینی‌ها هم بصورت تولید کننده مهم و هم بصورت مصرف کننده مهم هر دو نوع قارچ دارویی و خوراکی در آمده اند و چین بزرگترین تولید کننده قارچ‌ دارویی غیر خوراکی است.
ارزش تولید جهانی قارچ‌های خوراکی و دارویی در سال ۱۹۹۷ معادل ۱۴ میلیون دلار آمریکا اعلام شده است.
این قارچ در طبیعت کمیاب بوده، جمع آوری آن از طبیعت جهت استفاده تجاری کافی نیست؛ لذا تولید آن توسط متخصصان توصیه شده است.

 

289

گانودرما لوسیدوم در کشورهای مختلف تولید می شود، امروزه مردم استقبال بی نظیری در استفاده از محصولات تهیه شده از گانودرما لوسیدوم دارند. محصولاتی مانند مکمل های غذایی، نوشیدنی ها، محصولات آرایشی – بهداشتی و محصولات دارویی از این دسته هستند.
در کره انواع چای، کپسول های عصاره گانودرما، محصولات مراقبت از پوست تولید می شود. در فیلیپین علاوه بر موراد ذکر شده قهوه، محصولات دارویی و بهداشتی مانند شامپو و خمیردندان تهیه می شود. در کشورهایی مانند هند و هنگ کنگ پودر میسیلیوم، کپسول اسانس گانودرما و روغن های درمانی تولید می شود.
به طور کلی در اغلب کشورها، انواع چای و قهوه، محصولات آرایشی و بهداشتی، کپسول های پلی ساکاریدی و درمانی و پودر میسیلیوم تولید می گردد.
از لحاظ اقتصادی محصولات دارویی تهیه شده از این قارچ در سال 1995، 1628/4 میلیون دلار و در سال 2003، به 2/5 میلیارد دلار رسید. بیشترین میزان فروش محصولات دارویی تهیه شده از گانودرما لوسیدوم در سال 1995 مربوط به کشور کره و 600 میلیون دلار بوده است.
در گونه های ایرانی گانودرما نسبت به سویه های چینی پلی ساکاریدهای بیشتری وجود دارد که ارزش دارویی بالاتری نیز خواهد داشت.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------

 

مطالب مرتبط

مزایای شگفت انگیز گانودرما برای پوست و مو

درمان سرطان با قارچ گانودرما

قارچ شیتاکه دومین قارچ محبوب در جهان

خواص شگفت انگیز پاپایا برای سلامتی پوست و مو

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر