نقش معماری بر آرامش روانی انسان

نقش معماری بر آرامش روانی انسان

The Role Of Architecture On Human Mental Relaxation 1

 

 روانشناسی منزل معماری و دکوراسیون بیشتر از انکه به بحث چیدمان ونحوه ساخت وساز بپردازد،به موضوعاتی چون خلق فضاهای ارامش بخش ،تامین امنیت روحی و روانی افراد و نیز چگونگی تاثیر ان بر روی روحیات و شخصیت افراد مختلف مربوط میشود.
طراحی بنا بایدمنطبق با اصول خاصی انجام شود،چیزی را ک میخواهی بسازی برای انسان می سازی بنابراین باید براساس وپایه انسانی وبر مبنای تمایلات ،روحیه و تامین شادابی ونشاط انسان بنا میشود.
از انجا ک محیط خانه محلی برای اسایش انسان است،باید در طراحی انواع شکستگی در دیوار،فضا،مساحت،رنگ و دکوراسیون وحتی انعکاس صدابه اصل ایجاد ارامش در منزل توجه داشت.
در حقیقت مکان استراحت انسان باید به دور از هرگونه الودگی اعم از صوتی،هوا،فضا و الودگی های روحی و روانی باشد.

 

The Role Of Architecture On Human Mental Relaxation 2

 

منزل باید طوری طراحی شود که آلودگی های محیط را به حداقل برساند تا علاوه بر تامین سلامت جسم ،بعد ارتقای سلامت روح نیز مورد توجه قرار گیرد.زیرا توجه به مسایل روانشناختی طراحی و دکوراسیون مکانهای استراحت و عالیت افراد ،باعث فراخی دید،قلب و دل انسان میشود.برهمین اساس در طرحی و دکوراسیون منزل می بایست ارتفاع سطح ،نورگیرها وپله ها به نحوی طراحی شود که در ان فضا احساس خفگی ومحدودیت به افراد دست ندهد.

 

The Role Of Architecture On Human Mental Relaxation 3

 

در گذشته بوسیله ایجاد فضاهای باز و سبز وباغ ها و باغچه ها در فضای اندرونی خانه های ایرانی این مهم تامین می شده است و به عبارتی بهترین دید و منظره ممکن پدید می آمده است.
توجه به رنگ از دیگر مسایل مهم در طراحی ومعماری است ،نوع رنگ و چگونگی بکارگیری ان در طراحی تاثیر بسزایی بر روح و روان و ارامش انسانها دارد.از این رو باید در طراحی دکور از رنگهایی استفاده شود که به انسان ارامش دهد.
#معماری #دکوراسیون #آرامش #روح #روان

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر