چگونه سلامت روانی خوبی داشته باشیم

چگونه سلامت روانی خوبی داشته باشیم

 

اکثر مردم اهمیت داشتن یک بدن سالم را درک می کندد. با این حال بسیاری از افراد ارزش سلامت روانی را نادیده می گیرند. داشتن سلامت روانی خوب میتواند زندگی را لذت بخش تر کند،چرا که می تواند سلامت جسمانی و استقامت را بهبود بخشد. برای سلامتی واقعی شما باید از بدن و همچنین ذهن خود مراقبت های لازم را انجام دهید. در ادامه مطلب به چگونگی دست یافتن به این سلامتی کامل می پردازیم :

 

Mental Health 1

 

1- مدیتیشن ذهنی را تمرین کنید.


مدیتیشن ذهنی مدیتیشنی است که نیاز به تمرکز بر لحظه حال و کنونی دارد.تمرین مراقبه ذهنی تمرین تمرکز بر فقط بودن و انجام ندادن هرگونه کار دیگری است.
شما میتوانید روزانه 30 دقیقه در روز مراقبه داشته باشید،حتی با این زمان کم باعث تغییرات مفید در رفتار و عملکرد مغز میشود. مراقبه ذهنی باعث کاهش واکنش های احساسی،اضطراب و افسردگی میشود.
با پیدا کردن یک مکان آرام که به شما احساس خوبی میدهد شروع کنید. به راحتی بنشینید و به افکار خود توجه کنید،اجازه دهید افکار از ذهن و آگاهی شما عبور کنند.
بعد تمرکز خود را به لحظه حاضر و نفس کشیدن خود جلب کنید. دقت کنید چه چیزی میبینید،میشنوید و احساس میکنید.تنش های بدن و ذهن خود را بیابید آن ها را تایید کنید و سپس رهایشان کنید.
نگران نباشید عادیست اگر ذهن شما شروع به افکار پراکنی و سرگردانی کند،زمانی که متوجه این موضوع شدید به آرامی تمرکز خود را بر روی تنفستان دوباره متمرکز و به مراقبه خود ادامه دهید.

 

 

Mental Health 2

 

 


2- منتقد درونی خود را از بین ببرید.


داشتن احساس خوب نسبت به خودتان برای سلامتی روانی بسیار حائذ اهمیت است چرا که داشتن افکار اضطراب آفرین ناسالم و شک و تردید میتواند شما را از بین ببرد.تمرینات زیر می تواند به شما کمک کند که منتقد درونی خود را آرام کنید و نگرانی های خود را تسکین دهید:
اگر شما خود را نگران و با افکار منفی یافتید به سادگی از خود سوال کنید : "آیا این فکر مناسبی نسبت به خودم است؟" "آیا این فکر درست است؟" "آیا این فکر را میتوانم نسبت به شخص دیگری بگویم؟" و با پاسخ دادن به این سوالات اغلب میتوانید به کم کردن شک و تردید در مورد خود کمک کنید.
افکار منفی را با تغییر دادن سالمتر کنید. به عنوان مثال،ممکن است با خود تکرار کنید : "من هرگز کاری را درست انجام نمیدهم." تمرین کنید به جای این تفکر منفی به خود بگویید " همیشه نمیتوانم همه کار ها را به خوبی و به درستی انجام دهم،اما در شرایط دیگر به خوبی میتوانم کارهایم را انجام دهم و اگر هم نتوانم موردی ندارد چرا که من همه تلاش خود را در رابطه با این موضوع کرده ام و به خود افتخار می کنم."

 

 

Mental Health 3

 

 

3- تمرکز بر نقاط قوت خود.


تمرکز بر کیفیت و نقاط قوت است که میتواند در چالش های زندگی به ما کمک کند.
برای مثال اگر از خود سوال کردید: " این که نمیدانم چه اتفاقی قرار است رخ دهد را دوست ندارم،اگر اتفاق وحشتناکی رخ دهد چه؟" میتوانید به نقاط قوت خود تمرکز کنید و به خود بگویید: " درست است که من آگاهی نداشتن از اتفاقات را دوست ندارم،اما میدانم اتفاقات غیر منتظره گذشته را غلبه کرده ام و به توانایی خود در رسیدگی به این نوع اتفاقات اعتماد دارم."
به رسمیت شناختن ارزش نقاط قوت خود به سلامتی روانی شما کمک بسیاری میتواند کند،این امر باعث می شود شایستگی و توانایی های شما را یادآوری کند.

 

 

Mental Health 4

 

 

4- بنویسید.


نوشتن از روزمره میتواند به سازماندهی کردن افکار و احساسات کمک کند و آگاهی شما را از واکنش های عاطفی خود افزایش دهد.نوشتن برای سلامتی جسمی و روانی مفید است چرا که به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس کمک میکند.
همچنین با نوشتن مواردی که در مورد خود ستایش میکنید به بیشتر شدن اعتماد به نفس خود نیز کمک میکنید.
سعی کنید روزانه حداقل 20 دقیقه برای نوشتن احساست و افکار خود وقت بگذارید.

 

 

Mental Health 5

 

 

5- شناخت روابط سالم و نا سالم.


داشتن روابط سالم و حذف روابط نا سالم در بهبودی و سلامتی روانی میتواند شما را بسیار کمک کند،برای شناخت بهتر این روابط به چند نشانه میپردازیم :
روابط سالم عبارت اند از : اعتماد،احترام،شنیدن، آزادی و ...
روابط غیر نا سالم نیز میتوانند این موارد را داشته باشند: نا امید کردن شخص،انتقاد بیش از حد،بی محلی کردن،کنترل کردن و ...

 

Mental Health 6

 

 

6- رفتار های خود را سالم تر کنید.


داشتن روابط سالم فقط در نوع رفتار دیگران نیست،رفتار های خودمان نیز بسیار تاثیر گذار است.در ادامه چند نکته برای بهتر و سالم تر شدن رفتار های خود میخوانیم :
یاد بگیرید و بدانید از هر فرد چه خواسته ای دارید و آن فرد از روابط خویش با شما شما چه می خواهد.
با تلاش و همدلی بیشتر دیگران را درک کنید،هنگامی که مسائل جدی مطرح می شوند،سعی کنید با محبت و صداقت مذاکره کنید.
نیاز های خود را به راحتی بیان کنید و به نیاز های دیگران احترام بگذارید.
تفاووت خود با دیگران را به راحتی قبول کنید و خود را هم آن طور که هستید دوست داشته باشید.

 

سایت مرجع : www.wikihow.com
ترجمه و گردآوری : مریم آریاپور

این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطاب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر