ذهن آگاهی چیست؟

روش های رسیدن به ذهن آگاهی و رهایی از استرس

 

 

Mindfulness00

 


اضطراب می تواند شما را پریشان کند و تاثیرات واقعی بر روی بدن شما داشته باشد. اما نگران نباشید، تحقیقات نشان داده اند که شما می توانید اضطراب و استرس خود را با انجام تمرینات ساده ذهن آگاهی کاهش دهید.

Mindfulness یا همان ذهن آگاهی در واقع توجه به زندگی روزمره و چیزهایی است که ما معمولا روزانه از آنها به سادگی عبور می کنیم. در تمرینات ذهن آگاهی سعی می کنیم با توجه و تمرکز خاص بر روی بدن، ذهن را آرام کنیم و صدای افکارمان را کمی پایین بیاوریم.
نگران نباشید. لازم نیست برای رسیدن به ذهن آگاهی هزینه کنید. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه به ذهنی آرام دست یابید.

 

 

Mindfulness01

 


1. هدف خود را مشخص کنید

اگر تا به حال در کلاس یوگا شرکت کرده باشید، حتما به یاد دارید که مربی یوگا از شما خواسته تا بر روی یک چیز خاص تمرکز کنید و آن را هدف قرار دهید. این کار حتما دلیلی دارد. اگر شما قبل از انجام کاری مهم، هدف خود را از انجام آن کار(چه در ذهنتان و چه با نوشتن آن هدف در دفتر روزانه تان) معین کنید، این کار به شما کمک می کند تا همواره به یاد داشته باشید که چرا در حال انجام آن کار هستید و با این کار تمرکز شما بر روی کارتان بیشتر می شود. به طور مثال اگر قرار است یک سخنرانی بزرگ در محل کارتان انجام دهید، در ذهنتان برای این سخنرانی هدفی تعیین کنید. یا قبل از رفتن به باشگاه، مراقبت از بدنتان را هدف خود قرار دهید و یا قبل از غذا خوردن، بر مهربانی با بدن خود متمرکز شوید.

 

شخصیت شناسی از روی رفتار

 

 

Mindfulness02

 


2. مراقبه (مدیتیشن) و یا تمرین ذهن آگاهی انجام دهید

برای انجام مدیتیشن می توانید به راحتی از برنامه های کاربردی و انلاین استفاده کنید. این برنامه های کاربردی و آنلاین راه بسیار خوبی برای ریلکس کردن بدون صرف زمان و هزینه ی زیاد هستند.با یک سرچ ساده به تعداد بی شماری از مدیتیشن های رایگان و راهنما، می توانید دست پیدا کنید. این برنامه های مراقبه، راه خوبی برای شروع هستند.

 

 

Mindfulness03

 


3. روی کاغذ خط خطی کنید یا رنگ بزنید

طبق مطالعات انجام شده، خط خطی کردن می تواند به کاهش شدید استرس کمک کند. چند دقیقه ای را صرف خط خطی کردن کنید. رها باشید و ذهن خود را آزاد بگذارید تا ناخودآگاه و خلاقانه خط خطی کنید. و اجازه دهید که ذهن شما استراحت کند. و یا این که بدون هیچ خجالتی یک کتاب رنگ آمیزی تهیه کنید و آزادنه و بدون نیاز به مهارت، رنگ آمیزی کنید. در سال 2005 مطالعات مدیکال نیوز نشان داد که خط خطی کردن و یا رنگ کردن می تواند به افزایش انرژی و شادی کمک کند. این نتایج، موجب استقبال عمومی از کتاب های نقاشی و رنگ آمیزی شد.

 

چهار گام ساده برای مقابله با استرس و اضطراب

 

 

Mindfulness04

 


4. قدم بزنید

بودن در محیط بیرون از خانه می تواند نقش زیادی در کاهش استرس داشته باشد. به صداهای اطراف خود توجه کنید، وزش باد را بر روی پوست خود احساس کنید و رایحه اطراف خود را حس کنید. موبایلتان را فراموش کنید (بهتر است موبایلتان را در خانه بگذارید) و نهایت تلاش خود را بکنید که در لحظه با تمرکز بر روی حواس و محیط خود بمانید. لازم نیست حتما خیلی از خانه دور شوید. با قدم زدن 10 دقیقه ای در محله تان شروع کنید و ببینید که چه احساسی دارید.

 

 

Mindfulness05

 


5. برای دیگران آرزوی خوشبختی کنید


شما تنها به ۱۰ ثانیه برای این کار نیاز دارید. در طول روز، به طور تصادفی برای یک نفر آرزوی شادی کنید. این تمرین تنها در ذهن شما شکل می گیرد. لازم نیست به خود شخص بگویید، فقط باید انرژی مثبت را برای او ارسال کنید. این کار را در محل کار خود، در دفتر، در باشگاه و یا در حالی که در صف منتظر هستید، امتحان کنید. اگر از کسی آزرده خاطر و ناراحت هستید و یا از دست کسی عصبانی هستید، در مقابل برای او آرزوی شادی کنید.

 

چگونه عطر متناسب با حس و حالتان را انتخاب کنید

 

 

Mindfulness06

 


6. به آسمان نگاه کنید

هر وقت که دیر وقت به خانه بر می گردید و یا برای بردن زباله به بیرون از خانه می روید، کمی مکث کنید، یک نفس عمیق بکشید و به بالای سرتان به ستاره ها نگاه کنید. آنگاه به جهان هستی اجازه دهید تا به شما یادآوری کند، جهان بسیار بزرگتر از نگرانی های شماست.

 

 

Mindfulness07

 


7. با حوصله برای خود یک فنجان چای یا قهوه دم کنید

درست کردن یک فنجان چای یک روش بسیار محبوب در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان است. با آرامش مرحله به مرحله برای خود یک فنجان چای یا قهوه دم کنید. به عطر خوش برگ های چای هنگام دم کشیدن توجه کنید و از عطر آن لذت ببرید. به بخاری که از فنجان چای بلند می شود نگاه کنید و گرمای آن را حس کنید. بدون عجله و در کمال آرامش چایتان را جرعه جرعه بنوشید.

 

 

Mindfulness08

 


8. موبایلتان را فراموش کنید

آیا واقعا لازم است که وقتی به اتاق دیگری می روید، موبایلتان را هم با خودتان ببرید؟ وقتی به دستشویی می روید چطور؟ هنگام غذاخوردن چطور؟ موبایلتان را دراتاق دیگری بگذارید و به جای نگرانی، بشینید و قبل از شروع کاهایتان یک نفس بکشید. وقتی کارتان تمام شد، می بینید که موبایلتان هنوز سر جایش است.

 

 

Mindfulness09

 

 

9. انجام کارهای خانه را به یک استراحت ذهنی تبدیل کنید

به جای این که بر روی لیست کارهای انجام نشده و یا درهم ریختگی خانه، تمرکز کنید، با آرامش شروع به انجام کارها کنید و به نظافت خانه به چشم یک استراحت و تفریح نگاه کنید. به خودتان اجازه دهید در آن لحظه ریلکس کنید و نفسی عمیق بکشید. در حالی که مشغول شستن ظرف ها و یا تمیز کردن کاشی ها ی حمام هستید برای خودتان برقصید . زمانیکه منتظر استاپ شدن مایکرویو هستید پنج نفس عمیق بکشید. در حالی که لباس ها را زیر و رو می کنید، رویاپردازی کنید.

 

 

Mindfulness10

 

 

 تمرین های ذهن آگاهی که در بالا به آن ها اشاره شد، در عین سادگی بسیار کمک کننده خواهند بود. تمرین کردن به طور منظم می تواند به شما کمک کند ذهن خود را آرام کنید و احساسات منفی گذشته را کنار بگذارید. سعی کنید هر روز حداقل پنج دقیقه مدیتیشن کنید و هر کدام از تمرین های بالا که برای شما لذت بخش تر است را انجام دهید.

 

 

 

سایت مرجع : www.healthline.com

این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطالب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر