تمرین های حافظه برای سالمندان

به طور طبیعی سالخوردگی و افزایش سن، موجب تغییر در عملکرد مغز می شود و به مرور زمان تمام افراد سالم، کاهش برخی از توانایی های ادراکی و شناختی را تجربه خواهند کرد.

 

 

Memory Exercises Seniors 00

 

 

کاهش اندک در حوزه حافظه دیداری و کلامی، ممکن است خود را با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، نشان دهد. بنابراین مغز برای سالم ماندن، همانند هر ماهیچه ی دیگری، به تمرین و ورزش نیاز دارد.
هر قدر که مغز ما تمرینات بیشتری انجام دهد، عملکرد بهتری خواهد داشت. انجام تمرینات حافظه برای سالمندان می تواند به بهبود حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آنها کمک کند.

 

 

Memory Exercises Seniors 01

 


1. حل جدول و پازل

حل جدول کلمات متقاطع، یکی از موثرترین تمرین های حافظه است. جدول ها و پازل های دیگر نیز می توانند برای تقویت حافظه مفید باشند. موسسه تحقیقات بهداشت و درمان آمریکا (AHAF)، طی تحقیقاتی بر روی بیماری آلزایمر، حل جدول سودوکو را برای کمک به بهبود حافظه وعملکرد شناختی مغز توصیه می کند. سودوکو شبیه به جدول کلمات متقاطع است، با این تفاوت که در آن به جای حروف از اعداد استفاده میشود. سودوکو جدولی 9 در 9 است که در هر ردیف افقی یا عمودی تنها می توان اعداد 1 تا 9 را یک بار نوشت. سودوکو به هیچ گونه مهارت ریاضی و محاسباتی نیازی ندارد و می تواند به یک عادت تبدیل شود. سودوکو را می توانید در روزنامه، وب سایت ها و یا کتاب های جدول بیابید.

 

بیشتر بدانیم: فواید اجتماعی بودن و تاثیرات آن بر سلامتی

 

 

Memory Exercises Seniors 02

 


2. تحریک حسی

یکی از راه های برانگیختن وتحریک عملکرد مغز، تحریک مغز به وسیله ی اطلاعات حسی است. درگیرشدن هر پنج حس در یک تجربه، مغز را تحریک و هوشیار می کند. شنیدن یک موسیقی خوب، چشیدن یک غذای خوشمزه، نگاه کردن به یک منظره زیبا، لمس شیی نرم و لطیف و حتی روشن کردن یک شمع معطر، می تواند حواس شما را درگیر و مغز را تحریک کند. توجه به محرک های حسی می تواند حساسیت و هوشیاری مغز را افزایش دهد.

 

 

Memory Exercises Seniors 03

 


3. انواع بازی های کارتی

بر اساس گفته آکادمی عصب شناسی آمریکا، انجام انواع بازی های کارتی به طور مرتب، ممکن است از ضعف حافظه براثر پیری جلوگیری کند و مغز را زنده و فعال نگه دارد.

 

بیتر بدانیم: روش های رسیدن به ذهن آگاهی و رهایی از استرس

 

 

Memory Exercises Seniors 04

 


4. شطرنج

شطرنج یک بازی استراتژیک است که می تواند حافظه و توانایی ادراکی را تقویت کند. هر بازی ای که شامل تکنیک های استراتژیک شود، مغز را تمرین خواهد داد. بر اساس گفته دانشگاه میشیگان، مغز برای فعال ماندن نیاز به تمرین روزانه و مستمر دارد.

 

 

Memory Exercises Seniors 05

 


5. مطالعه

خواندن و مطالعه، مغز را تمرین داده و به یادآوری کلمات کمک خواهد کرد. خواندن روزنامه، کتاب یا مجله موجب افزایش کارایی مغز می شود. دکتر "یوناس جدا" متخصص اعصاب و روان، طی مطالعاتی بر روی حافظه دریافت که درگیری مغز با فعالیت های ادراکی همچون خواندن و مطالعه، می تواند از زوال عقل و فقدان حافظه در سال های پیری جلوگیری کند. همچنین طی تحقیقی در سال 2009 معلوم شد، افراد سالمندی که بازی می کنند و یا با کامپیوترکار می کنند و یا به کارهای هنری دستی همچون سفالگری مشغولند، 30 تا 50 درصد کمتر نسبت به دیگر سالمندانی که در این فعالیت ها مشارکت نکرده اند، مبتلا به کاهش و ضعف حافظه می شوند.

 

 

منبع : www.livestrong.com
این مطلب توسط تیم تخصصی اکسیر ترجمه و گردآوری شده است و تمام حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مجله اکسیر میباشد.
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ( www.eksir.net ) و درج لینک مطالب غیرقانونی بوده و مورد پیگرد قرار میگیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر