تماشای طبیعت، به تنهایی می‌تواند باعث کم شدن عادات و تمایلات بد و نامناسب ‌بشود.

سپری کردن مقداری از وقت خود در طبیعت، موجب مزایای فراوان جسمی و روانی میشود...

 

Nature Of The Window 2

 

 

اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حتی دیدن طبیعت از پنجره اتاق خواب می‌تواند سلامت شما را حفظ کند.

با توجه به این تحقیقات ، دیدن یک منظره سبز از پنجره خانه شما می‌تواند موجب کم شدن برخی اشتیاق و تمایلات ناسالم شما شود.
با توجه به تحقیقات علمی، ارتباط با طبیعت می‌تواند به طور زیادی به بهتر شدن و حفظ سلامت ما کمک کند.
برای مثال، در سال گذشته، یک آزمایش کنترل شده به صورت اتفاقی نشان داد که سپری کردن زمان در طبیعت باعث کم شدن سطح کورتیزول (هورمون استرس) و بهبود خلق و خو می‌شود.
و در ابتدای سال جاری، در تحقیقاتی دیگر به این نتیجه رسیدند که حتی دسترسی به فضاهای سبز در دوران کودکی، خطر ابتلا به بیماری‌های روانی در بزرگسالی را کاهش می‌دهد.

 

 

Nature Of The Window 3

 


در حال حاضر، مطالعات توسط محققان دانشگاه پلیموث در انگلستان نشانگر این است که لذت بردن از فضای سبز " مثلا امکان دیدن درختان در حیاط خانه خود از پنجره اتاق ها " می‌تواند به کاهش عادات و زیاد شدن گرایشات با اثرات مضر، مانند ولع داشتن به خوردن تنقلات، نوشیدنی‌های مضر، الکل، و یا تنباکو کمک بسیاری بکند.
مارتین، مدیر این تحقیقات بیان میکند: “ثابت شده است که طی کردن مقداری از زمان خود در خارج از خانه و در طبیعت، با سلامتی و رفاه فرد ارتباط دارد، اما ارتباط بین تنها دیدن فضای سبز از پشت پنجره با کمترشدن عادات و امیال مضر، ابعاد جدیدی را به تحقیقات قبلی اضافه می‌کند.”
اودر این مورد افزود: “این اولین تحقیقاتی است که چنین ایده‌ای را کشف کرده و می‌تواند در سالهای بعد برای برنامه‌های سلامت عمومی و برنامه‌های حفاظت از محیط زیست بسیار مفید باشد.”

 

بیشتر بدانیم : مدیتیشن همراه با آروماتراپی (رایحه درمانی)

 

Nature Of The Window 1

 


یک منظره سبز برای سلامت بهتر


برای این تحقیقات ، محققان ۱۴۹ داوطلب در سنین بین ۲۱ تا ۶۵ سال را مورد بررسی قرار دادند و از آنها در مورد ارتباط‌شان و صرف زمان در طبیعت سوال کردند. آنها همچنین شرکت کنندگان را در مورد عادات و شدت تمایلات ناسالم خود، و نیز این که چطور این امیال بر سلامت روانی آنها اثرر می‌کذارد را مورد بررسی قرار دادند.
به عنوان بخشی از این نظرسنجی، تیم تحقیقات همچنین نسبت فضای سبز موجود در محل زندگی هر شرکت کننده، دسترسی به چشم انداز فضای سبز از خانه، دسترسی آنها به یک حیاط یا باغ شخصی و چگونگی استفاده آنها از فضاهای سبز عمومی را مورد بررسی قرار داد

 

Nature Of The Window 5

 


مارتین و همکارانش دریافتند اشخاصی که دسترسی به یک باغ سرسبز یا حیاط پر گل داشتند، صرف نظر از اینکه عمومی یا خصوصی باشد، تمایل بیشتری به عادات مثبت و همچنین میل کمتری به عادات و تمایلات منفی داشتند، و اشخاصی که منظره آنها از داخل خانه، بیش از ۲۵ درصد از فضای سبز را شامل میشد، موارد مثبت مشابهی را شرح داده بودند.
محققان متذکرشدند که داوطلبین این مزایا را جدا از میزان فعالیت بدنی خود، که تیم تحقیقاتی آن را در نظر گرفته بودند، کسب کرده اند.

 

 

Nature Of The Window 4

 


بنا به نظر نویسندگان، یافته‌های فعلی به شواهدی اشاره دارد که نشان می‌دهد دسترسی به طبیعت به طور مثبت بر جنبه‌های مختلف سلامت اثر گذار هست.
میل به انواع مختلف رفتارهای آسیب زننده سلامت انسان مثل سیگار کشیدن، نوشیدن بیش از حد الکل و خوردن غذاهای ناسالم می‌تواند به برخی از بزرگترین چالش‌های سلامت جهانی از جمله سرطان ، چاقی و دیابت تبدیل شود. تماشا و گذراندن مقداری از زمان خود در طبیعت فضای سبز می‌تواند اولین قدم امیدوار کننده در جهت کم شدن این عادات ناسالم و مقابله با چنین چالش‌هایی باشد.

 

 بیشتر بدانیم : تاثیر موسیقی بر روح و جسم

 

Nature Of The Window 6

 


با این حال، محققان متذکر میشوند که مطالعات حاضر تأیید نکرده است که ارتباط بین دسترسی به چشم اندازهای طبیعی و کاهش گرایشات مضر در واقع یک رابطه علت و معلولی است. آنها می‌گویند، این باید گام بعدی تحقیق باشد.
مارتین می‌گوید: " در پژوهش‌های آینده باید بررسی کنند که چطور می‌توان از فضاهای سبز برای کمک به مردم به منظور مقاومت در برابر عادات و گرایش‌های ناسالم استفاده کرد، و آنها را قادر به مدیریت بهتر در سالهای آینده کرد "

 

منبع : فوت وفن

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر