با قدرت ذهن جوان بمانید

با قدرت ذهن جوان بمانید

251گام نخست پیری در ذهن رخ می دهد
دانشمندان با بررسی یکصد نفر از داوطلبین شصت و یک تا نود و نه ساله و اجرای روش های نیمه آگاهانه بر آنها نشان دادند که پیر شدن یک احساس روانی است و با استفاده از قدرت ذهن و تلقین می توان فرایند پیری را کندتر کرده و از نظر جسمی سالم تر ماند.
مطالعات جدید نشان می دهد که پیر شدن یک احساس روانی است و از ذهن انسان ایجاد می شود. محققان و دانشمندانی از دانشگاه Yale در شهر نیوهیون از ایالت کانتیک و دانشگاه برکلی در شهر برکلی از ایالت کالیفورنیا کشور ایالات متحده امریکا به پژوهش و تحقیق ارتباط ذهن و مساله پیری پرداختند.

 

248


این محققان از یک روش نیمه آگاهانه استفاده کردند که اشاره تلویحی (implicit intervention) یک گروه با اشاره مستقیم (explicit intervention) گروه دیگر نامیده می شود.

در این تحقیق یکصد نفر داوطلبین در سنین مابین 61 تا 99 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. دانشمندان از روشی بر پایه استفاده از ضمیر ناخودآگاه افراد استفاده کردند که اشاره تلویحی نامیده می شد و برای گروه دیگر نیز از اشاره مستقیم استفاده کردند. برای افرادی که از روش تلویحی استفاده می کردند کلماتی مانند باهوش و سرحال و پیر و سالخورده روی نمایشگر به نمایش در می آمد. ولی این کلمات به حدی سریع پدیدار شده و ناپدید می شدند که امکان تشخیص دقیق لغت نمایش داده شده در لپ تاپ وجود نداشت. گروه دیگر ‌که از روش اشاره مستقیم برای آن ها استفاده می شد نیز با یک وظیفه متفاوت روبرو‌ بودند. از این گروه درخواست شده بود که درباره افراد سالخورده فعال مطالبی را بنویسند.

 

250


نتایج به دست آمده نشان می دهد انسان هایی که اشاره تلویحی دریافت می کنند نه تنها دید بهتری از سن خود دارند بلکه از لحاظ فیزیکی نیز قادر هستند این دید مثبت را نشان دهند. این نتایج پس از هفته سوم پژوهش آشکار شدند.

بکا لوی مدیر بخش علوم اجتماعی و رفتاری دانشگاه Yale، در این مورد می گوید: چالش اصلی ما در این مطالعات این بود که شرکت کنندگان این پژوهش بتوانند بر کلیشه سن منفی که از طریق مکالمات روزمره در جامعه و یا از راه برنامه های کمدی تلویزیونی به دست می آورند، غلبه پیدا کنند.

 

249


به طور کلی نتایج این مطالعات موفقیت آمیز بوده و نشان می دهد که پتانسیل هدایت فرایند نیمه آگاهانه انسان به سمت افزایش عملکرد فیزیکی پیش می رود . در این پژوهش افرادی از گروه که در معرض چهار دوره از اشاره تلویحی قرار گرفتند نسبت به افراد همسن خود که فقط شش ماه تحت مطالعه قرار داشتند، بهبود فیزیکی بیشتری را نشان دادند.

شرح کامل این مطالعات و نتایج به دست آمده از آن در مجله علوم روانشناسی journal Psychological Science, به چاپ رسیده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ویدیو اکسیر